Baby Led Weaning se často překládá jako dítětem vedené odstavení, ale myslím, že v čestině bychom spíše mohli mluvit o “dítětem řízeném přikrmování”. Miminko totiž už nepožívá výlučně mléko, jak by to mělo být v prvních 6 měsících života, ale od šestého měsíce ve většině případů už může a má schopnost vstoupit do světa pevné stravy bez potřeby kašiček. Ano, slyšeli jste dobře, pevnou stravu :). Známá anglická odbornice na dětskou výživu a zakladatelka této metody, Gill Rapley, sepsala určitá pravidla, rady, postupy a vysvětlení ohledně metody BLW, kterými tak ulehčuje rodičům přechod od kaší k tuhé stravě co nejvíc možným k dítěti respektujícím způsobem. Rapley ve své knize o BLW vysvětluje, že existuje několik ukazatel, podle kterých víme, že miminko je připraveno začít s tuhou stravou:
1. ztratilo vypuzovací reflex (z angl. extrusion reflex; cokoliv co se dostane miminku do přední části úst, vypudí to jazykem ven)
2. má zájem o jídlo (nezaměňovat se zájmem o jakoukoliv běžnou činnost, kterou se miminko snaží napodobovat)
3. samo nebo s minimální podporou je schopno sedět
4. má dobrou koordinaci oko-ruka-ústa
Na co nezapomenout
SVĚTOVÁ ZDRAVOTNICKÁ ORGANIZACE doporučuje výlučné kojení mateřským mlékem (MM) nebo podávání náhradní kojenecké mléčné výživy (UM) do ukončeného 6. měsíce.
- Před každým jídlem VŽDY nabízíme mléko (buď mateřské nebo UM), které dává miminku vše, co potřebuje, zbytek je doplňkový. Příkrmy nejsou prvním krokem k odstavení dítěte, ale jsou, jak vyplývá i z jejich názvu, pouze doplňkem ke kojení. Nabízíme mateřské mléko nebo formulu jako hlavní příjem energie až do 1 roku a vždy na požádání.
- Nenabízejte miminku tuhou stravu v případě, že vykazuje známky únavy nebo pokud je velmi hladové, protože právě tyto situace zvyšují riziko dušení.
- Miminko by nikdy nemělo být nuceno do jídla, rozhodne se samo kdy skončí. Důvěřujte svému dítěti, že ví, co potřebuje (viz také studie). Mějte na paměti, že jeho hlavní výživové potřeby jsou pokryty mlékem (MM nebo UM).
- Neodvádějte pozornost miminka když jí, ale nechte jej soustředit se na to, co dělá. Ve chvílích rozptýlení, se totiž častěji může začít dusit.
- Nikdy ho nenechávejte samotné, NIKDY!!! K nehodám dochází a přestože jsou vzácné, můžeme jim naší přítomností a včasnou reakcí předcházet.
- Pořadí zavádění konkrétních jídel a potravin není důležité. Před dovršením 1 roku je potřeba se vyhnout některým potravinám (viz obrázek níže)
- Vzhledem k tomu, že jedinou živinou, která může miminku chybět, je železo, pokusíme se začít nabízet na železo bohaté potraviny: maso, obiloviny, čočka, …

Více informací o tom, jak bezpečně praktikovat BLW najdete v jednom z mých článků ZDE.