Je zavádění příkrmů formou BABY LED WEANING bezpečné?

baby led weaning

Skoro ve všech rodinách nastane moment, kdy víte/tušíte, že Vaše miminko už je připraveno na příkrmy, ale bojíte se jeho reakce na tuto změnu. Rozmázlá mrkvová kaše na zdi totiž není nic proti strachu, který cítíme, když jen pomyslíme na to, že naše miminko by se mohlo začít dusit, že?

Jelikož zrovna čtete tento příspěvek, předpokládám, že jste slyšeli o tomto “novém trendu” (tak tomu říká generace zastánců pyré a kašiček, já bych to však nezvala trendem.  A taky – zas tak nové to není 😊), kterému říkáme Baby Led Weaning (zkráceně BLW). „BLW má chránit předobezitou v dospělosti, navíc je teď tak populární, něco na tom asi bude,ale…je tato metoda bezpečná?“ ptáte se.

Podle nedávné studie zveřejněné v Pediatrics, baby-led weaning, metoda, podle které se miminko krmí samo (pod dohledem,samozřejmě) je stejně nebezpečná jako krmení lžičkou.

Vědci provedli tuto studii s 206 dětmi. Některé z těchto dětí jedly formou BLISS (baby-led introduction to solids)* a jiné tradiční metodou krmení lžičkou. Autoři studie shromáždili informace o tom, jestli u dětí během jídla došlo k incidentu dávení nebo dušení. U 35% pozorovaných dětí došlo během studie k nějakému incidentu dušení se, ale vědci nenašli rozdíl ve frekvenci dušení se mezi samostatně krmícími se dětmi a těmi, co byly krmeny lžičkou. Zatímco co samo-krmící seděti se v šesti měsících věku dávily více než ty krmené lžičkou, v osmi měsících to bylo naopak.

Jsou to určitě vynikající zprávy a všichni zastánci BLW při zveřejnění výsledků tohoto studia jásali. Musím však poznamenat, že to ale neznamená, že by rodiče měli polevit a nebrat v potaz určité zásady bezpečnosti!

Stejně jako rodiče účastnící se studie, i my bychom se měli dostatečně informovat o tom JAK BEZPEČNĚ PROVÁDĚT BLW. Zde jsem Vám přeložila pravidla bezpečnosti, kterými se rodiče během studie měli řídit. Většinu těchto pravidel už doporučovala Gill Rapley ve své knize „Vím, co jím“ (využijututo příležitost a znova se budu opakovat – jde o POVINNOU četbu pro všechny, kdo to myslí vážně a chtějí přikrmovat formou BLW).

Tak, a teď ta pravidla:

  1. Před podáním potraviny dítěti se ujistěte, že je dost měkká, aby mohla být v ústech dítěte rozmělněna přitlačením jazyka o horní patro (nebo dost velká a vláknitá na to, aby když ji dítě cucá a žvýká, se v ústech nemohla (ro)zlomit na malé kousky, např.: plátky masa).
  2. Vyhněte se drobivým potravinám nebo těm, co v ústech můžou vytvořit “žmolek“.
  3. Ujistěte se, že potravina, kterou dítěti nabízíte, je alespoň z jedné strany dlouhá minimálně tolik, co pěst dítěte.
  4. Ujistěte se, že dítě u jídla vždy sedí zpříma, nikdy v záklonu.
  5. Nikdy nenechávejte dítě s jídlem samotné. Vždy u něj musí být přítomen někdo dospělý.
  6. Nikdy nikoho, kromě samotného dítěte, nenechávejte, aby dítěti dával jídlo do úst. Dítě musí jíst samo podle vlastního rytmu a samo kontrolovat, co a jak si dá do úst.

Jídla, kterým je potřeba se vyvarovat:

1. Potraviny, které nemůže rozmělnit jazykem o horní patro.
2. Velmi malé tvrdé kousky, jako jsou například syrový hrášek, peckové ovoce (bez toho, abyste odstranili pecku), bonbóny,… (do 5 let)
3. Syrová zelenina (mrkev🥕, salátové listy🥬…).
4. Syrové jablko🍎.
5. Málo zralé nebo tvrdé ovoce🍏.
6. Citrusové 🍊plody nezbavené vláknité vnitřní slupky.
7. Před dovršením 5 let celé ořechy a jiné suché plody (jakákoliv másla z nich vyrobená jsou v pořádku).
8. Popcorn 🍿(do 5 let)
9. Párky/klobásy, mrkev nebo jakékoliv jiné jídlo nakrájené ve formě penízků (do 5 let)
10. Hrozny 🍇nebo cherry rajčátka🍅 v celku (do 5 let).

Dále pak bylo rodičům vysvětleno, jaký je rozdíl mezi dávením a dušením se, a jak se v obou případech zachovat.

Dávení

U dávení očka dítěte začnou slzet, spustí se u něj reflex, u kterého dítě tlačí jazyk dopředu nebo ven z úst a začne se mu navalovat, nebo dokonce může i zvracet (za účelem vypuzení jídla).T ímto zabrání, aby se kus jídla, který byl příliš veliký na spolknutí, dostal do dýchacích cest.

Dušení

Při dušení dítě kašle nebo lapá po dechu, protože se snaží tlakem vzduchu vyčistit dýchací cesty. Výjimečně, v případě úplného zablokování, dítěte nevydává žádné zvuky. Také se může stát, že vydá těžký zvuk nebo chraplavý pisklavý šepot, snažíc se tak dát najevo svoji nouzi. V tomto případě musíme hned zasáhnout! Osobně si myslím, že v tomto případě je drahá každá vteřina, takže nikdy nedoporučuji děti k vysokým židlím poutat těmi “bezpečnostními pásy”. Už jsem slyšela i názor, že “jestli ji/ho nepřipoutám, tak mi uteče”, ale na to já zase říkám, že BLW je přece o respektu, takže pokud vidím, že miminko nemá zájem si sednout a jíst, tak ho nebudu přece vázat a nutit ho/ji tak jídlu….

Takže, jak jednat v případě, že se miminko dusí a  je potřeba zasáhnout?

„U kojenců do jednoho roku života si polož miminko na předloktí své ruky v úhlu asi 30° – 40° hlavou dolů. Ústa miminka měj mezi palcem a ukazováčkem své ruky a opatrně s citem proveď 5 úderů mezi lopatky miminka. Při tom sleduj, zda cizí těleso již vypadlo z dýchacích cest miminka.“

Záchranný kruh


Pěkně vysvětlené i v tomto videu:

Na závěr bych ještě chtěla dodat, že pokud se rozhodnete s Vaším miminkem praktikovat BLW, informujte se. Informujte se HODNĚ. Málo informované rodiče totiž můžou doopravdy ohrozit své miminko. Například, je velmi běžné, že rodiče volí jako jedno z prvních jídel banán a spolu s ním i jablko. Chyba! Jak jsme viděli výše, jablko je jedním z rizikových jídel a nikdy ho nesmíme podávat syrové v kusech (v syrové formě jen nastrouhané)…

Doufám, že se Vám příspěvek líbil a pokud ano, budu ráda když ho budete sdílet se svými přáteli nebo se přihlásíte k odběru novinek 🙂

————

*CO JE BLISS?

Modifikovaná verze BLW, zaměřená na dostatečný přísun železa a počítající s připraveností rodičů ohledně bezpečnosti. Navíc, podle této modifikované verze by mělo každé nabízené jídlo obsahovat: jednu vysoko kalorickou potravinu, jednu potravinu bohatou na železo a kus ovoce nebo zeleniny.

error: Content is protected !!