
Jaký je doporučený počet jídel a jejich množství u dětí do dvou let? Hned na úvod, vám na tuto otázku odpovím a uvedu veškerou teorii. Podle WHO by kojené děti měly mezi 6-8 měsícem jíst 2-3 jídla denně, plus 1-2 svačiny v případě, že miminko projevuje zájem. Co se týče množství, WHO ve svých doporučeních uvádí, že bychom měli začít dvěma až třemi lžícemi na porci a postupně se dostat na polovinu 250ml skleničky/misky. Ve věku mezi 9-11 měsícem bychom měli zařadit další jídlo a dostat se tak na 3-4 jídla, ke kterým můžete přidat 1-2 svačiny. Množství porce se nemění – polovina 250ml misky. A na závěr, roční až dvouletá batolata by měla jíst 3-4 jídla o objemu ¾ 250ml misky až jednu celou 250ml misku. Nekojeným dětem bychom měli navíc nabízet 1-2 skleničky umělého mléka a 1-2 další jídla. Co na to říkáte…?

Kdy nabízet jídlo, když začínáte s BLW. Období od 6.měsíce
Denní doba není rozhodující faktor při zavádění příkrmů. Jelikož BLW se zakládá na společném stolování, tak spíš, než KDY je důležité S KÝM. Během prvních měsíců zavádění příkrmů se miminko učí díky jídlu rozlišovat textury, chutě, barvy, vůně, žvýkat, uchopovat, polykat, praktikovat jemnou motoriku, poznává zákony fyziky… Jenže aby se miminko naučilo, jak s jídlem správně zacházet, tedy to, čemu říkáme stolování, potřebuje to nejdřív odpozorovat a zkusit napodobováním. K tomu bude mít příležitost, když budeme jíst společně s ním. Nejenže se tím miminko učí manipulovat s jídlem (jak rukami, tak i jazykem a ústy), učí se nové dovednosti ale navíc, pokud Vám to rodinný harmonogram dovolí a budete moci jíst oba rodiče společně s miminkem, toto Vám navodí větší pocit bezpečnosti v případě, že máte strach z dušení. Teď si spousta z Vás řekne, ale jak to zvládnout v praxi…
Totiž kolem 6. měsíce, kdy miminko začíná s příkrmy, ale ještě hodně přes den spí, je hodně nepravděpodobné, aby se čas, kdy je vzhůru shodoval třeba s námi plánovaným obědem. Proto je ideální nabízet jídlo vždy, kdy
- je miminko odpočaté
- jste doma všichni
- jíte vy.
Nejjednodušší je tedy přizpůsobit režim jídel době, kdy jste doma celá rodina. Tak často jak to jen jde. Je klidně možné, že začnete jedním jídlem denně. Jakmile získáte víc důvěry a nebudete se bát případného dušení, přidejte další jídlo, u kterého už stačí, že budete jíst s miminkem jen vy (samozřejmě, pokud to situace dovoluje, jezte vždy společně celá rodina).
POZOR: Pokud vaše jediné společné jídlo může být večeře, vyhněte se zavádění nových potravin (viz článek „Zavádění příkrmů a potravinové alergie“).
Co když si s jídlem jen hraje?
O tom jsem psala v jednom z posledních příspěvků na Instagramu. Když miminko začne s příkrmy, objevuje úplně nový svět. Neklaďte na něj velké nároky a nečekejte, že sní všechno, co mu naservírujete. Nepanikařte, jestliže si miminko s jídlem bude spíš hrát než jej jíst. Je to zcela normální, dokonce pro jeho zdravý vývoj žádoucí. Nezapomínejte na to, že jídlo, které mu nabízíte má jen DOPLNIT kojení nebo umělou výživu, ne je nahradit. K tomu víc info zde:
Období mezi 8.-10. měsícem
Teď, když už miminko mělo možnost několik týdnů trénovat krmení se, pravděpodobně už je schopno se i trochu najíst. Je to ideální doba na to, abyste zkusili zavést pravidelně 3 jídla denně. I když se určitě najde den, kdy nebudete mít sílu vy nebo vaše miminko na třetí jídlo. Nedělejte si z toho hlavu. Toto období je ale obecně pro většinu miminek (a maminek) to nejzábavnější. Už si jídlo začínají užívat, a dokonce jej často i vyžadují*. Také už jedí rychleji, a proto nepodlehněte pokušení nabízet jídlo ve spěchu. Riziko dušení hrozí v každém věku, pokud u jídla spěcháme, proto upřednostněte kvalitu nad kvantitou a raději nabídněte dvě jídla v klidu a bez spěchu než tři jídla uprostřed shonu.
*Je to normální a samozřejmě chápu nadšení všech rodičů, ale opět připomínám, že mléko je pořád hlavním zdrojem energie. Nenahrazujte kojení nebo UM jídlem.
Období od 11.měsíce
Tady už miminko nabývá dostatek důvěry ve vlastní schopnosti a přibližně od této doby dokonce pozná, že jídlo jej dokáže zasytit a nejde jen o zábavu. Pokud o to miminko jeví zájem, můžete začít nabízet kromě 3 jídel i svačiny. Ráda bych ale upozornila na to, že opravdu hodně dětí zrovna v tomto období prochází krizí prvního roku. Tím chci říct, že u něj nastane úplně opačná situace. Víc o tom zde:
Jaké jsou vaše dosavadní zkušenosti? Kdy se vaše miminka rozjedla? Měli jste tendenci propadat panice nebo jste naopak byli schopni zachovat klid? Budu ráda, když se podělíte o vaše názory, připomínky nebo postřehy v komentářích na Instagramu nebo Facebooku.
A na závěr pro ty, co mají čas si přečíst něco navíc, tady něco o funkci a důležitosti příkrmů: