Ze zkušenosti vím, že při přikrmování metodou BLW se objevuje několik základních chyb, které rodiče často opakují a kvůli kterým se jim zdá, že jejich miminko nedělá pokroky.
Zkusme se těmto chybám tedy vyhnout a užít si tak společně BLW.
PODÁVÁTE JÍDLO V MALÝCH KOUSCÍCH
Myslíme si, že tím, že se dítěti nabízejí malé kousky, předcházíme dušení se. Je to ale naopak. Šestiměsíční miminko NENÍ schopno samo chytit do ručky malé kusy a tak jim je často musíme dát do úst my, aby je “jedly”. Jenže: vložení malých „předmětů“ (v našem případě kousků jídla) do úst dítěte když ještě není připraveno je zpracovat zvyšuje možnost dušení se! Dokud miminka nejsou schopny pinzetového úchopu, znamená to, že ještě nezískaly potřebné dovednosti k tomu, aby zvládly tak malé malé kousky jídla v puse kousat, žvýkat a posouvat ze strany na stranu.
NABÍZÍTE JÍDLA, KTERÁ NEMAJÍ NIC SPOLEČNÉHO S TÍM, CO JEDÍ RODIČE
Baby Led Weaning není jen o tom, že děti se samy regulují v podávání příkrmů, ale je také základem pro stanovení dobrých stravovacích návyků v rodině. U BLW jde totiž o společné stolování, o okamžiky, kdy si rodina společně sedá ke stolu a povídá si třeba o tom, jaký měli den. Pokud se naše dítě necítí zahrnuto do tohoto „rituálu“, protože mu nabízíme k jídlu něco jiného, než máme my, je obtížné tento zvyk vytvořit. Děti se učí imitací a pokud v rodině vládnou nezdravé zdravé stravovací návyky, dítě se je naučí, zda se nám to líbí nebo ne. Proto nedává smysl nabízet mu jiné potraviny, které si myslíme, že jsou zdravější. Místo toho bychom právě měli využít příležitosti ke zlepšení stravovacích návyků celé rodiny.
MÁTE STRACH Z NEPOŘÁDKU A ŠPÍNY
BLW je sice „špinavější“ než podávání kaší a pyré, ale to neznamená, že maminky, které dávají dětem kaše se vyhnou skvrnám a nepořádku. Ušpiní toho téměř tolik dítě, které vyplivává a „prdí ústy“ zeleninovou kaši nebo hází lžičkou jako BLW dítě, které odstrkuje několik kusů jídla, aby si vybralo a udrželo v puse jen jeden.
ZNEPOKOJUJETE SE MNOŽSTVÍM, KTERÉ DÍTĚ JÍ
Stejně jako jsou kojené děti schopny autoregulace (ovládají množství přijatého mléka a dobu/čas/trvání kojení) jsou také schopné regulovat příjem tuhé stravy. Přizpůsobí si jej vlastním přáním a potřebám. Nespěchejte, protože až do roku je MM nebo UM hlavním zdrojem energie a živin.
PŘEMÝŠLÍTE O JÍDLE POUZE JAKO O JÍDLE
Pro spoustu autorů je mateřské mléko jen z 10% výživa. Zbylých 90% je o lidském teplu, afektu, poutě, bezpečí, lásce, imunitě, blízkosti, spojení, klidu, útěše, pokoji atd… Analogicky bychom tedy mohli říci, že příkrmy – ve formě BLW – jsou z 10% výživa a z 90% experimentování (hlavně první týdny). Děti si hrají s jídlem, učí se o barvách, tvarech, hmotnosti, texturách, vůni atd. Proč omezit tuto širokou škálu příležitostí k naučení se něčeho nového pouze na jídlo?
PŘEDPOKLÁDATE, ŽE DĚTI MUSÍ JÍST VŠECHNO
Dospělí nejí všechno. Skoro nikdo si neplánuje jídlo, podle toho, jestli už je to dva týdny, co nejedl zelí nebo špenát, nebo že ještě nikdy neochutnal mořského ježka. Místo toho obvykle jíme jídlo, podle potravin, které máme nejraději a které máme na dosah. Tyto potraviny pak připravíme podle našich oblíbených způsobů vaření nebo receptů ve snaze dosáhnout tak rozmanitou a vyváženou stravu. Pokud naše dítě systematicky odmítá jíst nějakou konkrétní věc, nic se neděje. Nezáleží na tom, jestli nechce jíst třeba papriku, budete namísto toho jíst jinou zeleninu. Pokud odmítne ochutnat hrušku, také se nic neděje, bude třeba místo toho jíst banány a jablka. Naší povinností jako rodičů je dát dětem k dispozici široký, pestrý a zdravý sortiment potravin. A když nebude jíst jedno ve prospěch druhého, vždy přece budete jíst zdravé věci (protože jen ty mu přece nabídneme 🙂 ) .